Kom och jobba med oss!
Meny
Meny

Lagermedarbetare till DLP, Jordbro

Lagerarbetare Sista ansökningsdag: 2022-08-25

Drinks Logistics Partner AB:s verksamhet startade 1995 av Dagab i samband med att partihandelsmonopolet avskaffades. År 2000 förvärvades verksamheten av Wiklöf Holding för att 2002 bli ett dotterbolag till ME Group.
Idag är vi en av de största leverantörerna av 3PL-tjänster inom alkoholhaltiga drycker, där vi tar hand om hemtagning, lagring och distribution för våra kunder, nationella som internationella. Distributionen sker dagligen till systembolag, grossister och HORECA-kunder. Genom vår erfarenhet, professionalism och kontinuerlig utveckling av våra tjänster garanterar vi våra samarbetspartners och kunder en kvalitativ service.

Nu söker vi fler medarbetare till vårt lager som har truckkort och är vana skjutstativtruckförare.

Vad ska du göra
Din huvudsakliga arbetsuppgift består av orderplock men även andra förekommande arbetsuppgifter på vårt lager så som påfyllning, pallhantering, plastning, lossning etc.

Då vi hela tiden strävar efter att förbättra vår service förväntar vi oss att du tillför avdelningen hög effektivitet och kvalitet i din arbetsinsats. Du drivs av att jobba mot tydligt uppsatta mål. Arbetet är fysiskt krävande och innefattar tunga lyft, det är därför viktigt att du arbetar på ett ergonomiskt riktigt sätt.

Alla medarbetare på avdelningen arbetar tillsammans för att ständigt förbättra vår arbetsplats och förenkla våra arbetsmetoder. Medarbetaren tar själv ansvar när det gäller ordning och reda på arbetsplatsen.

Vem är du
Arbetet kräver att du är stresstålig, ordningsam och noggrann. Du behöver ha god datorvana då alla arbetsuppgifter innefattar arbete i dator, handdator och mobilapplikation. Det krävs god fysik och det är en förutsättning att du tar hand om din hälsa. Du kan samarbeta väl med dina arbetskamrater och vill bidra till god stämning i gruppen.

Då introduktion, genomgång av säkerhetsregler och arbetsledning sker på svenska behöver du kunna tala och förstå svenska. För att få arbeta hos oss måste du fyllt 18 år.

Krav
Truckkort är ett krav och behörighet för skjutstativtruck är meriterande. 

Tjänsterna är både tillsvidare- (med 6 månaders provanställning) och visstidsanställningar. Tillträde enligt överenskommelse.

Drogtester genomförs i samband med anställningen.

Arbetstider: Dagtid. Även arbete på kvällstid kommer att bli aktuellt runt årsskiftet. 

Vi tar endast emot ansökningar via vårt rekryteringssystem, klicka på knappen ”ansök” för att lägga in din ansökan eller klicka på länken https://dlp.attract.reachmee.com/

Urval och intervjuer påbörjas den 15 augusti och sista ansökningsdag är den 25 augusti.